koukku-koko |
12, 6 |
---|
Pohjolan oranssi 2064
3,49 €
tuotetunnus (SKU)
Ei saatavilla/-tietoa
Osastot: Lohiperhot, Uncategorized
Avainsana tuotteelle Pohjolan oranssi 2064
Lisätiedot
Arviot (0)
Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “Pohjolan oranssi 2064” Peruuta vastaus
Sinun on kirjauduttava sisään kun haluat kirjoittaa arvioinnin.
Shipping & Delivery
Tutustu myös
Tenon oliivi (208), Suurlohiperho
3,49 €
Tenon oliivi kuuluu Tenon perholuokituksessa kategoriaan – vihreät. Oliivi oli vihreistä sävyistä keskikesän suurlohiväri. Tässä perhossa puhtaan vihreä iskupiste on vahvistettu oranssilla ja kullalla. Karvasiipi on on tarkoituksella jätetty pitemmäksi (5 cm) aivan kuten alkuperäisen ottiperhon. Vastaavaan perhoon tarttui 23,1 kiloinen mörkö vuonna 2009.
Tenon lohiperho soveltuu soutamiseen tai rannalta heittoon.
Isot lohet näyttävät pitävän pelkistetyistä perhomalleista.
Harmaa Puh (257)
Nalle Puh on Suomen kansallisperho, jonka Simo Lumme (1928–1998) kehitti 1968 jäljittelemään aikuista siivet levällään pörräävää vesiperhosta. ”Nallen” tuntevat lähes kaikki perhokalastukseen perehtyneet. Pro Pohjola on tehnyt Nallesta usean muunnelman.
Tiettyjen vesiperhosten siivet ovat vähän vaaleammat. Vaaleassa Puhissa korostuu asteen vaaleammat sävyt. Runko ja rungon häkilä ovat sävyiltään vaaleat.
Inarin ruskee (457)
2,90 €
Lohisaaren hopea (458)
3,49 €
Pro Pohjola esittelee suomalaisia klassikoita. Pro Pohjola on tehnyt muunnoksen Jouni Lukkarin perhosta Lohisaaren hopea. Perho rupeaa olemaan klassikoiden joukossa, koska kelpaa niin titille, jalalle ja lohellekin.
Lohisaaren hopea on sidottu kestävään lohikoukkuun. Mallista riippuen joko Mustadin, Patridgen tai Kamasan koukkua. Perhossa on käytetty ensiluokkaisia materiaaleja. Lohiperhon kestävyyteen on kiinnitetty erityistä huomiota sidonnan jokaisessa vaiheessa. Sidontalanka, rungon materiaalit ja kierre on tuettu lakalla tai pikaliimalla lisäten perhon käyttöikää. Vaikka lohipuraisisi sidoslangan poikki, niin vielä voit jatkaa kalastamista, koska perho ei lähde purkautumaan. Perho on aina yksittäinen käsityön taidonnäyte.
Arviot
Tuotearvioita ei vielä ole.