ottiperho@gmail.com
040-5522737
Markonkuja 7d 20300 Turku, Finland
ottiperho@gmail.com
040-5522737
Ottiperho Ottiperho
Select category
  • Select category
  • Ampiainen
  • Muut
  • Perhokokoelmat
  • Perhorasiat
  • Perhot
    • Boobyt
    • Haukiperhot
    • Juha Virtasen lohiperhot
    • Larvat ja Pupat
    • Leechit ja Muddlerit
    • Lohen pintaperhot
    • Lohiperhot
    • Lohiperhot – yksikoukkuiset
    • Markku Autio ko
    • Meritaimenperhot
    • Moppiperhot
    • Pintaperhot
    • Putkiperhot
    • Realistiset perhot
      • Ampiainen
      • Järvikatkat – Scuds
      • Koskikorento
      • Päiväkorento
      • Sääski
      • Vesiperhonen
    • Santikat – Sunray Shaddow
    • Spuddlerit
    • Squirmyt
    • Streamerit ja Zonkkerit
    • Sumariperhot
    • Tenon suurlohiperhot
    • Tinselit
    • Uppoperhot
    • Wanhat suomalaiset
  • Perukkeet
  • Pilkit
    • Harjuspilkit
    • Katkapilkit
    • Kuulapäänymfit
    • Kuulapääpilkit
    • Mormuskat
    • Morripilkit
    • Nymfipilkit
    • Pilkkilarvat
    • Pilkkileechit
    • Pillkkikokoelmat
    • Rautupaulit
    • Rautupilkit
  • Siimat
  • Tarvikkeet
  • Tietosuoja
  • Uncategorized
Login / Register
0 Wishlist
0 items 0,00 €
Menu
Ottiperho Ottiperho
0 items 0,00 €
TUOTEKATEGORIAT
  • Perhot
  • Pilkit
  • Siimat
  • Perhokokoelmat
  • Perhorasiat
  • Perukkeet
  • Muut
  • Tiedote
  • ota meihin yhteyttä
  • Usein kysyttyä
-10%
Click to enlarge
Etusivu Perhot Realistiset perhot Vesiperhonen Vesiperhosen pupa (Caddis Pupa Deer Hair Natural) 2014
Päiväkorennon nymfi (Mayfly Nymph Olive) 2013 1,99 € 1,59 €
Back to products
Koskikorento (Stonefly Adult Grey) 2015 1,99 € 1,79 €

Vesiperhosen pupa (Caddis Pupa Deer Hair Natural) 2014

1,99 € 1,79 €

Vesiperhosen pupa (Caddis Pupa Deer Hair Natural)

Pupaksi kutsutaan vesiperhosen kehitysvaihetta, jonka kuoriutuminen on alkamassa tai alkanut. Vesiperhosen siivet ovat selkäpanssarin alla kasvaneet ja työntymässä ulos. Siivet alkavat ”kelluttaa” pupaa, ja se saattaa irrota kivenkolostaan, ja vahingossa pupa alkaa ajelehtia alavirtaan. Tällaisia pupia koskikalat alituiseen kyttäävät. Jokatapauksessa pupan matka on kohti pintaa, kun sen siivet alkavat olla kehittyneet – nk kuoriutuminen on alkanut – ja juuri tässä hetkessä vesiperhonen on täydellistä ravintoa koskikaloille.

Perhokalastajan on hyvä avata ensimmäisen mukaan otettavan kalan vatsalaukku, ja kurkistaa millaisen värimaailman pupia kalat syövät. Usein miten pupat taittuvat oliivin, okran, kanelin ja eri vihreän sävyihin. Rasiassa on siis syytä löytyä oikeat värivaihtoehdot. Pro Pohjolan realistisista perhoista löytyvät kaikki tarvitsemasi värivaihtoehdot.

Usein illan suussa tapahtuu varsinainen kuoriutuminen kotelosta pinnan tuntumassa. Tällöin kyseeseen sattaa tulla pintapupa-kalastus eli englanniksi ”Dun”. Koskikalat iskevät pintaa päässeen pupan aivan kuin pintaperhon, mutta todellisuudessa perho saattaa olla vielä vedenkalvon alla. Kalastaja näkee vain läiskähdyksen. Vielä ei ole aika kalastaa ”pinturia ” eli aikuisella vesiperhosella, koska kalat ovat syömässä pintapupia.

Pro Pohjolan realistiset perhot ovat perhon sidonnan uusimpia innovaatioita. Siipimateriaaleissa, nymfien selkäpassarit yms luovat perhoille täysin realistisen ulkonäön ja profiilin.

Poista
Lisää toivelistaan
Compare
Add to wishlist
tuotetunnus (SKU) Ei saatavilla/-tietoa Osastot: Pintaperhot, Realistiset perhot, Vesiperhonen Avainsana tuotteelle Vesiperhosen pupa (Caddis Pupa Deer Hair Natural) 2014
Share:
  • Lisätiedot
  • Arviot (0)
  • Shipping & Delivery
Lisätiedot
koukku-koko

12, 14

Arviot (0)

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Kirjoita ensimmäinen arvio tuotteelle “Vesiperhosen pupa (Caddis Pupa Deer Hair Natural) 2014” Peruuta vastaus

Sinun on kirjauduttava sisään kun haluat kirjoittaa arvioinnin.

Shipping & Delivery

Tutustu myös

Golpher special
Compare

Golpher special (439)

Pintaperhot, Sumariperhot
Add to wishlist
Valitse vaihtoehdoista
Quick view
Daddy long legs
Compare

Daddy long legs (417)

Pintaperhot
Add to wishlist
Valitse vaihtoehdoista
Quick view
Nalle Puh
Compare

Nalle Puh (259)

Pintaperhot
1,39 €
Suomen kansallisperhomme - vedenkalvolle tipahtava vesiperhonen. Vesiperhonen on koskikalojen tärkein ravinnonlähden.
Add to wishlist
Valitse vaihtoehdoista
Quick view
Improved golden stone
Compare

Improved Golden Stone (456)

Pintaperhot
Vesiperhosella on nukkapintaiset siivet, jotka ovat lepoasennossa harjakaton muotoisesti selän päällä. Osa vesiperhosista muniin veden päällä, osa sukeltaa munimaan. Pinnassa munivia vesiperhosia jäljittelevät eri perhot kuin sukeltavia. Vesiperhoset ovat kooltaan noin sentistä jopa kolmeen senttiin, usein harmaan tai ruskean sävyisiä. Vesiperhosen lentoa jäljittelevät taas eri perhot, kun taas vedenkalvolle istahtanutta toiset.
Add to wishlist
Valitse vaihtoehdoista
Quick view
Compare

Harmaa Puh (257)

Pintaperhot, Uncategorized
Nalle Puh on Suomen kansallisperho, jonka Simo Lumme (1928–1998) kehitti 1968 jäljittelemään aikuista siivet levällään pörräävää vesiperhosta.  ”Nallen” tuntevat lähes kaikki perhokalastukseen perehtyneet. Pro Pohjola on tehnyt Nallesta usean muunnelman. Tiettyjen vesiperhosten siivet ovat vähän vaaleammat. Vaaleassa Puhissa korostuu asteen vaaleammat sävyt. Runko ja rungon häkilä ovat sävyiltään vaaleat.
Add to wishlist
Valitse vaihtoehdoista
Quick view
Foamimurkku
Compare

Foamimurkku (424)

Pintaperhot
Murkkusidoksia löytyy perhokirjoista jos jonkinlaisia. Ja tottahan se on, että murkkuja löytyy pohjoisen luonnosta jos jonkinlaisia. Pro Pohjolan suunnittlema foamimurkku on keskikesän pintaperhoista yksi parhaista. Perho on kalastava, murkku on kalojen perusruokaa etelästä pohjoiseen. Peholla on myös helppo kalastaa, ei tarvi kellunta-ainetta, eikä erityistekniikkaa kalastauksessa, murkun voi antaa ajelehtia vapaasti virrassa. Foami on sidottu koukun yläpuolelle, joten tärpit jäävät hyvin kiinni.
Add to wishlist
Valitse vaihtoehdoista
Quick view
Black ant parachute
Compare

Black ant parachute (403)

Pintaperhot
Add to wishlist
Valitse vaihtoehdoista
Quick view
12
14
Compare

Elk Hair Caddis Brown (419)

Pintaperhot
1,11 €
Peurankarvainen Caddis täyttää varmasti kaikki hyvän yleispintaperhon määritelmät. Se jäljittelee vesiperhosta, joka on asettanut siipensä selkänsä päälle kolmiomaiseen lepoasentoon. Peurankarva kelluu putkilomaisuutensa takia loistavasti, ja toisaalta koukku toimii kuin kölinä pitäen perhon oikeassa asennossa vedenkalvolla.
Add to wishlist
Valitse vaihtoehdoista
Quick view
Tietoa meistä

Ottiperho.com myynnistä sinulle vastaa suomalainen Pro Pohjola – niminen yritys. Pro Pohjola on rekisteröity Turkuun, ja vastaamme tuotteiden hyvästä laadusta ja asiakaspalvelusta. Laadukkaita tuotteita jo vuodesta 2012.

ottiperho@gmail.com
040-5522737
@ottiperho

Pikalinkit
  • Perhot
  • Pilkit
  • Siimat
  • Perhokokoelmat
  • Perhorasiat
  • Perukkeet
  • Muut
ASIAKKAALLE

Toimitusaika
Tietoa meistä
Usein Kysytyt Kysymykset
Perhotietoutta-Blogi
Tietosuojaseloste

Tärkeää tietää

Miten maksan?
Maksutavat
Peruutusoikeus

SEURAA MEITÄ

MAKSUTAVAT

Luotettavilla maksutavoillamme maksat turvallisesti

maksutavat

Ottiperho 2012-2023 Design By Webscreations Design.
payments
Create your first navigation menu here
Shopping cart
Close
Sign in
Close

Lost your password?

No account yet?

Create an Account
Shop
0 Wishlist
0 items Cart
My account